Kto podlega obowiązkowym badaniom psychotechnicznym?
Zgodnie z Ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami oraz Ustawą z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, obowiązkowe badania psychologiczne z zakresu psychologii transportu zobligowani są wykonać:
- Kandydaci na kierowców kategorii C i D
- Kierowcy zawodowi
- Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych
- Egzaminatorzy i instruktorzy nauki jazdy oraz kandydaci do tych zawodów
- Kierowcy skierowani przez Policję w wyniku:
– prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu lub innego środka działającego podobnie do alkoholu;
– przekroczenia 24 punktów karnych; - Kierowcy – sprawcy wypadku drogowego
- Kierowcy skierowani przez lekarza
- Osoby ubiegające się o przywrócenie uprawnień do kierowania
pojazdami
Druga grupa, to osoby wykonujące badania ze względu na wykonywany zawód. Zgodnie z Ustawą z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy oraz Ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, są to:
- Operatorzy maszyn i urządzeń (m.in. koparek, wózków widłowych, dźwigów, suwnic itp.)
- Osoby pracujące na wysokości
- Osoby wykonujące prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej
Po co wykonuje się badania psychologiczne kierowców?
Podstawowym celem testów psychotechnicznych jest określenie istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem lub do pracy na stanowisku kierowcy.
Badania pozwalają sprawdzić poziom sprawności psychomotorycznej kierowcy, jego uwagę, koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową. Testy psychologiczne pokazują m.in. jak kierowca funkcjonuje w sytuacjach stresowych, jaki ma temperament i osobowość, dzięki testom określamy także zdolność rozumienia i przewidywania konsekwencji swoich zachowań.
Te wszystkie czynniki mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Warto mieć zatem świadomość swoich mocnych i słabych stron i dlatego w naszej pracowni w Lublinie przykładamy dużą wagę do udzielenia kierowcy rzetelnych informacji o jego sprawności psychofizycznej.
Innowacyjny system komputerowych testów psychologicznych w Lublinie
W naszej pracowni nie musisz wypełniać żmudnych papierowych testów psychologicznych. Badanie przeprowadza się przy jednym stanowisku komputerowym z użyciem dużego ekranu dotykowego.
Zastosowanie systemu komputerowego znacznie skraca badanie psychotechniczne oraz sprawia, że procedura badania staje się przyjazna i intuicyjna. Po jej zakończeniu orzeczenie psychologiczne wydawane jest od ręki, a badany kierowca uzyskuje wyczerpujące informacje o swoich zdolnościach psychofizycznych, oparte na rzetelnych wynikach.
Elastyczne podejście do każdej osoby
Wyróżniamy się na rynku nie tylko nowoczesnymi metodami prowadzenia badań, ale także niezwykle elastycznym podejściem do każdej osoby. U nas nie ma mowy o kolejkach i niepotrzebnym traceniu czasu na wykonanie testów psychologicznych. Placówka w Lublinie umawia każdą osobę na konkretną godzinę, starając się maksymalnie, jak to możliwe dopasować termin wizyty do indywidualnych możliwości czasowych.
Gwarantujemy rzetelność oraz sprawne przeprowadzanie wszystkich badań. Skontaktuj się z nami już dzisiaj i sprawdź najbliższe wolne terminy. Testy psychologiczne wykonujemy zarówno dla osób starających się o prawo jazdy, jak i dla chcących przedłużyć jego ważność lub starających się o odzyskanie odebranych uprawnień do prowadzenia pojazdów.
Pozostałe pytania dotyczące badań psychologicznych
- Chcę odzyskać swoje uprawnienia. Czy muszę poddać się badaniom?
- Co ile trzeba się poddawać testom dla operatorów?
- Co wyróżnia firmę na tle konkurencji sprawiając, że warto skorzystać z Waszych usług?
- Czy badacie również obcokrajowców?
- Czy mogę elastycznie dopasować termin wizyty do swojego wolnego czasu?
- Czy przed przyjściem na badanie muszę się przygotować?
- Ile czasu muszę sobie przygotować na wizytę?
- Jak wygląda przebieg badania psychotechnicznego dla kierowców?
- Jakich kategorii dotyczą wykonywane w Lublinie badania na prawo jazdy?
- Kto i jak często musi wykonywać testy psychologiczne?
- Kto musi wykonywać badania psychologiczne dla operatorów?